BANDIRMADAN TREN SEFERLERİ BAŞLIYOR

GAZETELERDE KONU İLE İLGİLİ BAŞLIKLAR

 

İstanbul-İzmir tren seferleri başladı                             
Devlet Demiryolları'nın (TCDD) mevcut hatları yenileme programı kapsamında 51 milyon YTL yatırım yapılan Bandırma-İzmir hattı bugün hizmete girdi. Yenilenen hatta, 6 Eylül Süper Ekspresi bugün ilk seferine başladı. Son dört yılda 6 milyar dolar kaynak aktarılan demiryolları yeniden yapılandırılırken TCDD'nin çalışmaları sayesinde şehirler birbirine daha güvenli bir şekilde yakınlaşıyor.

Balıkesir'in kurtuluş günü anısına "6 Eylül Süper Ekspresi" ismi verilen tren, 13 Nisan 2004 tarihinde yenileme çalışmalarının başlatıldığı Bandırma-İzmir hattında ilk seferine bugün çıktı. Bandırma'da düzenlenen törende konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, İzmir-Bandırma demiryolu hattında daha kaliteli seyahatin sağlanmasıyla feribot bağlantılı olarak yılda yaklaşık 1 milyon yolcunun 600 bininin demiryollarına yönlendirilmesinin hedeflendiğini belirtti. Bugün başlayan tren seferleri, İstanbul-Bandırma arasında sefer yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsleri (İDO) ile bağlantılı çalışacak. TCDD yetkilileri, trenin İstanbul-İzmir arasındaki seyahatlere önemli bir seçenek getireceğinin düşünüldüğünü, İzmir'in Çiğli ilçesinden saat 15.05'te, Bandırma'dan 09.30'da kalkacak trenin İstanbul bağlantıları Bandırma'dan 20.30'da, İstanbul Yenikapı'dan 07.00'de hareket eden feribotlarla sağlanacağını belirtti. Pulman, yemekli ve jeneratör vagonlardan oluşan 6 Eylül Süper Ekspresi, yol yenileme çalışmaları yapılan Bandırma ile İzmir arasında 30-120 kilometre/saat arasında değişen hızlarla seyrederek seyahat süresini 4 saat 53 dakikaya indirecek. İstanbul ile İzmir arasındaki mesafe ise deniz otobüslerinin kombineli yolcu taşımacılığıyla 6 saat 53 dakikaya düşecek.

Genel Müdür Karaman, TCDD'nin yenileme programı kapsamında 372 kilometrelik Bandırma-İzmir parkurunun 101 kilometrelik kısmının tamamen yenilediğini, 261 kilometre hattın tamamının bakımından geçirildiğini, trafik yoğunluğu olan 64 hemzemin geçit korumalı hale getirilirken yoğun olmayan 140 hemzemin geçitin kapatıldığını aktardı. Kahraman daha sonra 6 Eylül Süper Ekspresi'nin ilk biletli yolcusu Mutlu Gürel'e plaket verdi.

 

 

İzmir'e tren seferleri başladı

Bandırma-İzmir arasında, 2004 yılında hat yenileme çalışmaları nedeniyle durdurulan tren seferleri yeniden başladı.
Bandırma-İzmir hattında sefer yapacak "6 Eylül Süper Ekspresi"nin sefere başlaması dolayısıyla Bandırma Garı'nda düzenlenen törende konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, hattın 101 kilometrelik bölümünü tamamen yenilediklerini, 261 kilometrelik yolun her türlü bakım ve onarımını yaptıklarını söyledi.

Karaman, Süleyman Demirel ve ODTÜ öğretim üyeleri tarafından incelenen ve gerekli analizleri yapılan hattın, Avrupa normlarına göre değerlendirilerek uygun konforlu bir seyir süresinin belirlendiğini anlattı.

6 Eylül Süper Ekspresi'nin Bandırma-İzmir arasını 4 saat 50 dakikada alacağını, feribot bağlantısıyla İstanbul'dan İzmir'e, İzmir'den İstanbul'a 7 saatte gidilebileceğini belirten Karaman, İstanbul-İzmir bağlantısının kendileri için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Bandırma-İzmir, İzmir-Bandırma arasında günde tek sefer yapacak 240 yolcu kapasiteli ekspres, Bandırma'dan saat 09.30'da, İzmir'den de saat 15.05'te hareket edecek.

 

HAYIRLI OLSUN ilkhaber'in haberi
Bandırma-İzmir arasındaki deneme tren seferleri başladı. Deneme seferlerine Ortadoğu Teknik Üniversitesinde görevli öğretim üyeleri ve TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol İnal katıldı.


Bandırma -İzmir arasında yapılacak olan tren seferlerinin normal tren seferleri olduğunu açıklayan TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol İnal, "Bu gün İzmir ve Bandırma arasında karşılıklı olarak yapılan seferler deneme seferleridir. Kesin seferler 10 gün içersinde başlayacaktır" dedi.

Kombine taşımacılık yapılacak
TCDD ve İDO Bandırma-İzmir arasında kombine yolcu taşımacılığı yapılması konusunda gerekli anlaşmayı yaptığını kaydeden İnal, yaz sezonunda TCDD'nin İDO ile karşılıklı seferler düzenleyeceğini İstanbul'dan deniz otobüsüne binen bir yolcunun Bandırma'da tren binip oradan da demiryoluyla İzmir'e gidebileceğini söyledi. Anlaşmayla birlikte yılda yaklaşık olarak 200 bin yolcu taşımayı hedeflediklerini kaydeden İnal, Bandırma-İzmir arasındaki yolcu taşıma ücretlerinin ilk etapta 14 YTL olarak belirlendiğini açıkladı. İnal, trenin 9.30'da Bandırma'dan 15.30'da İzmir-Çiğli'den kalkacağını, daha önceden 6 saatte Bandırma'dan İzmir'e giden vatandaşların yapılan rehabilitasyon çalışmaları sonrasında 4 saat 52 dakika da gidebileceklerini sözlerine ekledi.

 

Bandırma- İzmir tren seferleri törenle başladı 21 Şubat 2007
Erdem ÖZCAN- Ahmet PESEN/BANDIRMA(Balıkesir), (DHA)hürriyet
DEMİRYOLUNDAKİ bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle 3 yıl önce durdurulan Bandırma- İzmir tren seferleri, törenle yeniden başladı.

Seferlerin yeniden başlaması nedeniyle Bandırma Garı’nda bir tören düzenlendi. Törene, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, TCDD 3'üncü Bölge Müdürü Sebahattin Eriş, Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, Bandırma Kaymakamı Salih Keser, Bandırma Belediye Başkanı Cemal Öztaylan ile çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 2004 yılında bu hattı işletmeye kapattıklarını belirterek bu süre içinde yolun 101 kilometrelik bölümünü tamamen yenilediklerini, 261 kilometrelik bölümünde de her türlü bakım ve onarımı yaptıklarını belirtti. Karaman, “Trafik yoğunluğu olan 64 hemzemin geçidi korumalı duruma getirdik. Trafik yoğunluğu olmayan 140 hemzemin geçidi ise kapattık. Kısacası eskiyen, dökülen, tabiri caizse tren gitmez duruma gelen bu yolu adam ettik. Bunun yanında, lokomotiflerimizdeki emniyet sistemini de güçlendirdik. Defalarca deneme seferi yaptık. Makinistlerimizi eğittik. Çalışmalarımız, Süleyman Demirel ve Orta Doğu Teknik Üniversiteleri'nde görevli hocalar tarafından da incelendi. İşte 3 yıllık bir çalışmanın sonucunda 6 Eylül Süper Ekspresi ilk seferine çıkıyor” diye konuştu.

Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu da konuşmasında, TCDD tarafından daha kaliteli, daha güvenilir bir seyahat için yapılan çalışmalar, sayesinde yolcuları demiryolları ile seyahat etmeye yönelteceğini kaydetti. Konuşmaların ardından 6 Eylül Süper Ekspresi’nin ilk biletli yolcusu Mutlu Gürel’e Genel Müdür Karaman tarafından ödül verildi. TCDD Genel Müdürü Karaman, Gürel ailesinin 2 yaşındaki çocukları Semih’in başına ise makinist kasketi giydirdi. İlk sefere, folklor gösterilerinin ardından başlandı.

Bandırma- İzmir, İzmir- Bandırma arasında günde tek sefer yapacak olan ekspres Bandırma’dan sabah saat 09.30 da kalkacak. İzmir’den de 15.05 de Bandırma’ya hareket edecek olan ekspres 240 yolcu taşıyabilecek. Bandırma Balıkesir arasında tam bilet yolcu ücreti 6.5 YTL, öğrenci ve 60 yaş üzeri 5.25 YTL, Bandırma İzmir arası tam bilet fiyatı 15 YTL, öğrenci ise 12 YTL olarak belirlendi. Trenin Bandırma- İzmir arasını 4 saat 50 dakikada katettiği açıklandı.

 

6 Eylül Ekspresi bugün yola çıkıyor
Bandırma-İzmir hattında çalışacak 6 Eylül Ekspresi ilk seferine bugün Bandırma Garı'ndan başlayacak. Böylece, deniz otobüsü ve bu süper tren kullanıldığında İstanbul-İzmir arasındaki yolculuk süresi 6 saat 53 dakika olacak. Bilet fiyatı 15 YTL

İstanbul ve İzmir arasında yolculuk yapanlara, karayolunun dışında yeni bir seçenek geliyor: 6 Eylül Ekspresi... Balıkesir'in kurtuluş günü anısına "6 Eylül" adı verilen süper tren, İzmir-Bandırma hattında karşılıklı çalışacak. Bunun için İzmir-Bandırma tren yolu 51 milyon YTL harcamayla rehabilite edildi.

2004’te başlayan çalışmalar kapsamında 372 kilometrelik yolun 101 kilometresi tamamen yenilendi. 261 kilometrelik bölümü baştan aşağıya bakıma alındı. 140 hemzemin geçit kapatıldı, 64 tanesi ise korumalı hale getirildi. 100 makasın emniyet kilitleri değiştirildi. 2004’te hızı 30 kilometreye kadar düşen tren artık 120 kilometreye varan hızla yolcularını taşıyacak.

DENİZ OTOBÜSÜ BAĞLANTILI

Hızı saatte 120 kilometreyi geçmeyeceği için hızlı tren statüsünde olmayan 6 Eylül Ekspresi'nin rayları için 16 operatörlü, tamamen bilgisayar donanımlı yenileme makinesi kullanıldı. Pulman, yemekli ve jeneratör vagonlardan oluşan 6 Eylül Ekspresi, İzmir-Bandırma arasında eskiden 8 saate varan trenle yolculuk süresini 4 saat 53 dakikaya indirecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsleri ile bağlantılı çalışacak olan ekspres sayesinde, İstanbul- İzmir arası ulaşım 6 saat 53 dakikaya inecek. 6 Eylül Ekspresi sayesinde İstanbul- İzmir arasında Bandırma bağlantılı taşınan 1 milyon yolcunun 600 bininin demiryollarına yönlendirilmesi hedefleniyor.

ÖĞRENCİYE % 20 İNDİRİM

Süper tren ilk seferine bugün saat 09.30'da Bandırma Garı'ndan başlayacak. İzmir Çiğli'den saat 15.05'te dönüşe geçecek olan trenin İstanbul bağlantıları Bandırma'dan 20.30'da, Yenikapı'dan saat 07.00'de hareket eden feribotla sağlanacak. İzmir-Bandırma arası bilet fiyatı 15 YTL. Öğrencilere yüzde 20 indirim yapılacak. TCDD 3. Bölge Müdürü Sabahattin Eriş, İzmir-Bandırma hattının yenilenmesiyle ulaşımda sürenin kısalacağına dikkat çekerek, "Bu da yolcu sayısında ciddi bir artışa neden olacaktır" diye konuştu.    (bugün gazetesi)

 

KANALB HABER

İzmir- Bandırma arası tren seferleri yenidan başladı
İzmir-Balıkesir-Bandırma hattında, İstanbul Deniz Otobüsleri bağlantılı olarak çalışacak olan '6 Eylül Süper Ekspresi' seferlere başladı.
21 Şubat 2007 Çarşamba 15:43
BHA -

Bandırma-İzmir arasını 4 saat 50 dakikada alacak olan ve İstanbul Yenikapı-Bandırma arasındaki hızlı feribotlarla bağlantılı olarak çalışacak '6 Eylül Süper Ekspresi' Bandırma'da düzenlenen törenle hizmete girdi.

Törene Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Balıkesir Belediye Başkanı Sabri Uğur, Bandırma Kaymakamı Salih Keser, Belediye Başkanı Cemal Öztaylan'ın yanısıra üst düzey TCDD yetkilileri, protokol mensupları ve çok sayı davetli katıldı.

Törende konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 2004 yılında işletmeye kapatılan İzmir-Bandırma hattında 101 kilometre yolun tamamen yenilendiğini, 206 kilometrelik demiryolunun ise bakım ve tamirinin yapıldığını söyledi.

Genel Müdür Karaman, tren ve feribot bağlantılı 6 Eylül Süper Ekspresi'yle İstanbul-İzmir arasının 7 saate indiğini belirtti.

Törenin ardından Genel Müdür Karaman, Vali Hatipoğlu ve protokol mensupları trenle Balıkesir'e hareket etti.

TCDD tarafından 51 milyon YTL harcama yapılan tren hattıyla, İstanbul-Bandırma-İzmir arasında feribot bağlantılı olarak taşınan yılda 1 milyon yolcunun, 600 bininin demiryollarına yönlendirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

 

 

İstanbul-İzmir, gemi ve trenle 7 saat (ZAMAN gazetesi)
TCDD Genel Müdürlüğü'nce yenilenen Bandırma-İzmir demiryolu hattında seferlere 21 Şubat'ta başlanacak. Hatta sefere konulacak '6 Eylül Süper Ekspresi'yle Bandırma-İzmir arası 4 saat 53 dakikaya inecek.

İstanbul Deniz Otobüsleri'nin kombineli yolcu taşımacılığı ile İstanbul-İzmir arası ise 6 saat 53 dakika sürecek. İzmir Çiğli'den 15.05'te, Bandırma'dan 09.30'da kalkacak trenin İstanbul bağlantıları, Bandırma'dan 20.30'da, İstanbul-Yenikapı'dan da 07.00'de hareket eden feribotla sağlanacak. İzmir-Bandırma hattında Cumhuriyet'in ilk yıllarında 125 kilometre/saate varan tren hızları 2004'te bazı yerlerde 30 kilometre/saate kadar düşürülmüş, buna bağlı olarak da seyahat süresi 6 saat 40 dakikaya ulaşmıştı. Pulman, yemekli ve jeneratör vagonlardan oluşan '6 Eylül Süper Ekspresi', yol yenileme çalışmaları yapılan Bandırma-İzmir arasında 30-120 kilometre/saat arasında değişen hızlarla seyrederek, seyahat süresini kısaltacak. Tren, İstanbul-Bandırma arasında sefer yapan İDO ile bağlantılı çalışarak, İstanbul-İzmir arasındaki seyahatlere alternatif getirecek. Ekonomi Servisi

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !